Utunk első napja sok-sok érdekességet tartogat számunkra. Már az is különleges, hogy olyan útvonalat választottunk, ami nem szokványos a magyarországi turisták részéről. Északon, egy kis határátkelőn lépünk át Romániába, a rengeteg irodalmi-történelmi emlékkel rendelkező Szatmár megyébe. Nagykárolyban állunk meg elsőként, ahol rövid sétát teszünk a nemrég felújított Károlyi kastélyban és parkjában. Szóba kerül a Károli Biblia, a Rákóczi szabadságharc, Petőfi, Kaffka Margit és Ady Endre is. Innen hamarosan Zilahra érünk, s tovább folytatjuk irodalmi-történelmi kalandozásunkat, hiszen a Wesselényi családot nem lehet említés nélkül hagyni, de a híres református kollégiumot sem, ahol Gyarmathy Sámuel vagy Ady Endre is tanult. Kolozsváron rövid városnézés és egy kis körséta Házsongárdban, majd a Tordai-hasadék bejárása következik, hogy elmacskásodott lábainkat felfrissítsük a 3 km-es kalandos úton. Nagyenyedet érintjük, és este 7 óra körül érkezünk meg szálláshelyünkre, Gyulafehérvárra.
2. nap programja
2. nap programja
A második napunkat önálló fölfedezéssel kezdjük. A Gyulafehérvári Vár lesz a helyszín, ahol vezető füzet és térkép segítségével kis csapatokban indulnak a gyerekek felfedező útra. Délután a szomszédos Szászsebesre látogatunk, az erdélyi szászok valaha legjelentősebb városába, mely még Nagyszeben gazdagságát is fölülmúlta a történelmi időkben. Innen rövid gyalogtúrát teszünk ahhoz a földrajzi különlegességhez, ami csak az amerikai Badlands-hez hasonlítható különleges képződmény, a Vörös-szakadék. Hazafelé kitérünk Alvincre, hogy megnézzük a három részre szakadt ország legnagyobb diplomatájának, az Erdélyi Fejedelemség létrehozásán fáradozó, Martinuzzi Fráter Györgynek omladozó kastélyát, meggyilkolásának helyszínét.
3. nap programja
Ezen a napon tovább indulunk új szálláshelyünkre, de közben nagyon sok gyönyörűséggel ismerkedünk. Nagyszebenben, a 2007-es év Európa Kulturális Fővárosában a történelmi városmagot szintén önállóan fedezik föl a gyerekek idegenvezető füzet, tesztlapok és térkép segítségével - persze mi felnőttek észrevétlenül figyeljük őket, és több találkozási pontot is kijelölünk. Nagyszeben után Kerc következik, a ciszterci apátság és templom ma is lenyűgöző együttesével, majd egy különleges túra a Fogarasi-Havasok lábánál lezúduló fantasztikus Bilea vízeséshez. Innen Kőhalomra vesszük utunkat, hogy bejárjuk a nemrégiben felújított szász parasztvárat. Kőhalomról csupán 50 km Székelykeresztúr, a következő napok csillagtúráinak kiinduló helye, Dunakeszi testvérvárosa.
4. nap programja
Ez a napunk a pihenésé és a teljes kikapcsolódásé. Kicsit lustálkodunk reggel, majd vásárolgatunk Székelykeresztúron, és 10 óra körül nekiindulunk a város fölé emelkedő domb kaptatójának, hogy a Jézus kiáltóról gyönyörködjünk az elénk táruló panorámában. A gerincen haladunk tovább, majd úgy 500 méter múlva elkezdünk leereszkedni a Rugonfalvi-tó völgyébe. A sekély mesterséges tó igazi paradicsoma a horgászoknak és a kempingezőknek. Egy kisebb része azonban a fürdőzőknek lett kialakítva trambulinokkal, árnyas zöld területekkel, egy kis büfével és teraszos kiülőkkel. Nagyon élvezetes nap lesz, ha az idő is úgy engedi. Nos, ezért is fontos, hogy a csomagokba bekerüljön a naptej! A busz kijön értünk, és hazafelé már busszal érkezük.
5. nap programja
Ha eddigi napjainkban volt kaland, akkor azok eltörpülnek e nap kalandjai mögött. A székelyek szent hegyére, a Madarasai Hargitára készülünk, s nem is akár hogyan. Traktorral zötykölődünk föl az 1801 méteres magasságba. Ha eddig nem, hát itt biztosan összerázódik a csapat. Szóval reggel időben indulunk, és útba ejtünk néhány nevezetességet, mint az agyagfalvi teret, a székely nemzetgyűlések helyszínét, majd a freskóiról és rovásírásáról híres bögözi templomot. Rövid reggeli pihenő és séta Székelyudvarhelyen, majd egészen Ivóig buszozunk, a Hargita lábához. Itt szállunk át a traktorra és több, mint 1 órát pöfögve jutunk föl a Hargita Menedékházhoz. Innen indul a másfél órás (oda-vissza) gyalogtúra a Hargita fennsíkra. Hazafelé teszünk egy rövid kitérőt a csodás látványt nyújtó Zetelaki víztározóhoz, majd indulunk tovább. Ezután a nap után nem kell altatódal senkinek az esti alváshoz.
6. nap programja
Hatodik erdélyi napunkon útnak indulunk és egy kicsit kitekintünk Erdélyből. A Tömösi-szoroson keresztül vágjuk át a Kárpátkanyart és érünk ki a Román Alföldre. Előtte azonban sok érdekesség kínálkozik még. Szászkézd erődtemploma a Világörökség részét képezi, felújítása a végéhez közeledik. Innen rövid túrával lehet följutni a 14. század közepén épített parasztvárba. Gyönyörű helyen buszozunk tovább, a Bogáti erdőn keresztül. Majd a Barcasági medencéből tárul elénk az egyik legszebb fekvésű erdélyi város a Brassói-havasok és a Cenk hegy lábánál: Brassó. Rövid városnézés után irány a Kárpát-kanyar, és egy kis kitérő a lenyűgöző Peles-kastélyhoz. Este érkezünk meg szálláshelyünkre.
7. nap programja
Nagyon korán kell indulnunk, mert még legalább 3 órányira vagyunk a Fekete-tenger legkedveltebb üdülőhelyétől, Mamaiatól. Jól ismert kempingbe tartunk, csodás homokos tengerpart, sekély, átlátszó víztükör, rengeteg kagyló... Előtte azonban érdemes a buszból rácsodálkozni Cernavodánál a végtelenül szélesnek tűnő Dunára, megnézni a régi hidat, ami akkoriban (1895) Európa leghosszabb és legszebb acél hídja volt. Az új híd is büszkélkedik legekkel, hiszen jelenleg a világ 38. leghosszabb hídja. Láthatjuk a Duna csatornát, a cernavodai atomerőművet, és a jellegzetes folyami kikötői kép is elénk tárul. Közben átszeljük Dobrudzsát, és áthaladunk Románia egyik legjobb szőlőtermő vidékén, ahonnan a híres Murfatlar márkájú borok is származnak.
8. nap programja
Hajnalban érkezünk vissza a tengerről, így a délelőttöt pihenéssel, alvással töltjük. Tapasztalat szerint dél körül kezd élénkülni a csapat. Ekkor döntjük el, hogy a környék melyik nevezetességét látogatjuk meg - akár mindkettő belefér a délutánba. A fehérszéki iszapvulkánok a híres kovásznai pokolsár kistestvérei. Esős időben nyújtanak igazi látványosságot a vulkánhoz hasonló, kisméretű fortyogó kúpot építő természeti jelenségek. Kellemes sétával érhetőek el szálláshelyünkről. Hasonló kuriózum a Székelykeresztúrral szomszédos falu, Nagygalambfalva feneketlennek tartott tava, a Rák tava. A falu határában egy mélyedésben megülő mocsárba kiépített pallókon lehet bejutni, és megnézni a néhány, még csillogó víztükrű tószemeket. A láp a költöző madarak fészkelőhelye is, gazdag élővilágú, igazi kuriózum. A bejárat mellé kis kilátó épült az elmúlt évben.
9. nap programja
Ismét összecsomagolunk, mert újabb szálláshelyen töltjük az éjszakát, Gyergyószentmiklóson. Az egyik legszebb erdei úton jutunk el Gyergyó vidékére, a Libán-hágón keresztül, majd egyből folytatjuk utunkat a Békás-szorosig. Lenyűgöző séte a hatalmas sziklatömbök között, majd egy túra a gyönyörű panorámát kínáló Kis-Cohárdra - ami 2 órás elfoglaltságot jelent. A nagy szintemelkedés miatt többször kell megállni az úton, de megéri. A sziklatömb tetején eláll a lélegzetünk - a Kárpátok vonulatai, az ezer éves határt képező gerincek tárulnak elénk, valamint a Gyilkos-tó érdekes T betűt formáló alakja. Innen jól látható a tó pillanatnyi színe - ha szerencsések vagyunk, akkor megláthatjuk a legenda szerinti Fazakas Eszter gyönyörű zöld színű szemét a tó vizében. Leereszkedve a Kis-Cohárdról, tovább sétálunk a Gyilkos-tóhoz. Fotózás, kürtős kalács, "mics", főtt kukorica és bazár, bazár, bazár.... Este érkezünk szállásunkra.
10. nap programja
Csodás tájak, ásványvizek, természeti ritkaságok, tiszta levegő, séta, lazító fürdő - ezek határozzák meg napunkat. Bő egy órás buszozással érkezünk meg a 900 m-es magasságban fekvő, több, mint 15 ásványvízforrással rendelkező Borszékre, mely díjnyertes ásványvizei mellett a Románia legtisztább levegőjű település címmel is büszkélkedhet. Séta a források között, valamint a természeti különlegességhez, a travertino dombhoz. Ebéd, majd indulás Maroshévízre, ahol elsőként a Termál -Vízeséshez túrázunk egy rövidet. Ezután irány a strand, ahonnan 2-3 órás laza fürdés után indulunk vissza Gyergyóba, egy darabig a Maros csodás völgyében haladva. Este szabadprogram Gyergyószentmiklóson, majd pakolás, hiszen reggel visszaindulunk székelykeresztúri szállásunkra.
11. nap programja
Jellegzetes székelyföldi nap elébe nézünk. Gyergyóból egy különleges szép átjárón, a Bucsin tetőn keresztül érkezünk a sóhegyek vidékére. Parajdon fakultatív lehetőségként a csapat egyik része bejárhatja a sóbányát, másik része végigjárhatja a világ különlegességnek számító (csak Dél-Amerikában van hasonló képződmény) Só-szorost járhatja be. Ezután a Csiga-domb (régi aragonit bánya) következik, majd vásárlás-nézelődés Korondon. Farkaslakán és Szejkén tisztelgés Tamási Áron és Orbán Balázs sírja és emléke előtt, rövid nézelődés az újonnan átadott borvíz múzeumban, és egy kis kóstoló a"fingóborvízből". A kora esti órákban érkezünk ismét Székelykeresztúrra.
12. nap programja
Lassan végére érünk erdélyi felfedező utunknak. Néhány igazi csemegét tartogatunk a végére. Székelykeresztúr híressé vált Petőfi kultuszáról, hiszen a költő itt töltötte utolsó éjszakáját. Ezen a napon elsőként a csatát megelőző eseményeket idézzük föl, valamint ellátogatunk a fehéregyházi síkra és fölidézzük az ütközet menetét. Majd tovább indulunk, hiszen nem érkezhet látogató Székelyföldre úgy, hogy ne töltsön néhány órát az Erdély gyöngyszemeként emlegetett, gyönyörű fekvésű Segesváron. Óratorony, várfalak és bástyák, középkori hangulat és Drakula minden mennyiségben. A következő kuriózum a Bethlen család keresdi kastélya lesz, majd a különleges almakeréki templom. A napot Medgyesen fejezzük be, ebben a kellemes hangulatú, szász városkában.
13. nap programja
Hosszú nap elé nézünk. Elsőként Marosvásárhelyen állunk meg. A virágok városában rövid sétát teszünk a várban és a városközpontban, megkeressük Bem főhadiszállásának épületét és azt a házat, ahol Petőfi Sándor lakott, mielőtt Székelykeresztúrra indult. Szászrégent érintve Dés a következő állomásunk, a Rómához hasonlóan hét dombra épült város sóbányájával, sós fürdőjével és 15. századi monumentális templomával. Dés után elhagyjuk a Mezőséget, és gyönyörű úton kanyargunk egészen Nagybányáig, az arany városáig. A nemrégiben felújított városközpont bejárásához ismét térképet, leírást és feladatokat kapnak a gyerekek. Szatmárnémetibe már sötétedés után érünk, Dunakeszire pedig várhatóan az éjfél utáni időszakban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése